Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Alergiczne zapalenie spojówek, czyli leki stosowane miejscowo, które powinien znać każdy optometrysta

Optometrysta funkcjonujący w środowisku zawodów medycznych powinien znać podstawowe środki farmakologiczne stosowane przez lekarza okulistę. Kontynuując poprzednie artykuły, w dzisiejszym krótko opiszemy i przypomnimy najważniejsze leki zmniejszające przekrwienie oraz preparaty łagodzące objawy alergicznego zapalenia spojówek.

Termin „alergia” pochodzi z języka greckiego od allos, czyli odmienny oraz ergos, czyli reakcja. Po raz pierwszy został użyty w 1906 roku przez Clemensa von Pirqueta. Pacjent narzekający na objawy przekrwionego oka to bardzo często gość gabinetu optometrycznego. W uproszczeniu można powiedzieć, że alergiczne zapalenie spojówek zaczyna się wtedy, kiedy system immunologiczny człowieka identyfikuje potencjalnie niegroźne substancje jako alergeny, co z kolei zmusza układ odpornościowy do nadmiernej reakcji i produkcji przeciwciał nazywanych immunoglobulinami (IgE). Do organizmu uwalniania jest histamina, która jest odpowiedzialna za nieprzyjemne objawy alergii.

fig09_06_lrg

Typowe objawy alergicznego zapalenia spojówek to: czerwone podrażnione oczy, swędzenie, łzawienie, opuchnięte powieki, pieczenie, ból, nadwrażliwość na światło.  Aby uporać się z problemem o charakterze przewlekłym, często należy połączyć pracę okulisty oraz alergologa, który czasami na podstawie przeprowadzonych testów podejmuje wspólnie z pacjentem decyzję o zastosowaniu immunoterapii. Optometrysta natomiast powinien pełnić w tym układzie rolę łącznika oraz specjalisty pierwszego kontaktu.

Leki zmniejszające przekrwienie

Substancje zmniejszające przekrwienie wywołują przejściowe zblednięcie spojówki na skutek zwężenia naczyń krwionośnych. Często w kampaniach reklamowych mówi się o ich możliwym zastosowaniu w przypadku podrażnienia oka kurzem, dymem, wiatrem, soczewkami kontaktowymi czy zmęczeniem podczas pracy przy komputerze.

Do tej grupy leków możemy zaliczyć trzy następujące substancje:

  • 0,012% chlorowodorek nafazoliny,
  • 0,12% chlorowodorek fenylefryny,
  • 0,05% chlorowodorek tetrahydrozaliny.

Mimo, że substancje te są łatwo dostępne należy pamiętać, że ich nadużywanie może być źródłem wystąpienia powikłań. Jednym największych jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co oznacza nic innego jak zwiększenie przekrwienia oczu u pacjenta, który stosuje wyżej wymienione środki nadmiernie często. Mimo, że substancje te w niewielkim stopniu pobudzają receptory adrenergiczne, jednak w rzadkich przypadkach mogą one wywołać ostry atak jaskry zamykającego się kąta, dlatego w razie wątpliwości i nasilającego się problemu u pacjenta niezbędne jest zaprzestanie ich stosowanie, skierowanie i współpraca z lekarzem okulistą.

Substancje łagodzące objawy alergicznego zapalenia spojówek

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek przeprowadza lekarz okulista, często rekomendując stosowanie leków przepisywanych na receptę. Przykładowe substancje wraz nazwami handlowymi leków oraz ich działaniem przedstawiono w tabeli poniżej.

Alergiczne_zapalenie_spojowek_leki_foropter_pl

Źródło:

① American Academy of Asthma & Immunology
② Janiec Waldemar, Kompendium farmakologii Wydanie II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
③ Tripathi K.D., Essentials of Medical Pharmacology

Źródła grafiki:
① Process of immune respone to pathogens [dostęp: 05.06.2017],
② medprime.blogspot.com [dostęp: 05.06.2017].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl