Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Technologiczny przełom w korekcji wad wzroku?

Czy okulistów czeka konieczność zmiany kwalifikacji? Czy zawód optometrysty stanie się niepotrzebny? Czy korekcja wad wzroku jaką znamy odejdzie w niepamięć? Czy w miejsce zakładów optycznych i gabinetów powstaną wyspecjalizowane smart-kliniki oferujące wyłącznie zabiegi chirurgiczne trwające zaledwie kilka minut? Oczywiście nie, co nie wyklucza jednak wielkiego przełomu w metodach korekcji wad wzroku, który nadchodzi do nas małymi kroczkami.


Patent opublikowany 28 kwietnia 2016 roku niewątpliwie jest przełomowy. Google Inc., w bezkompromisowy i śmiały sposób coraz głębiej brnie w rynek optyczno-okulistyczny, zasługując przy tym na miano organizacji wizjonerskiej. Google Inc. wierzy, że może wyleczyć krótkowzroczność, poprzez usunięcie soczewki wewnątrzgałkowej pacjenta oraz jej zamianę na elektroniczny implant kontrolowany przez komputer.
Jak możemy przeczytać na stronie United States Patent and Trademark Office w zgłoszeniu nr US 2016/0113760 A1, Andrew Jason Conrad wynalazł dla Google Inc. urządzenie, które ma być implantem wewnątrzgałkowym zastępującym ludzką soczewkę, eliminując tym samym wadę wzroku pacjenta. Brzmi niewiarygodnie? A jednak.

Zastanawiacie się w jaki sposób ma ten wynalazek działać?

Według opublikowanych planów urządzenie ma zawierać elektroniczną soczewkę, która może być kontrolowana w celu ustalenia mocy optycznej potrzebnej dla ludzkiego oka. Wynalazek może być instalowany wewnątrz giętkiego materiału polimerowego ukształtowanego w formę torebki soczewki oka ludzkiego. Siły akomodacji przyłożone do urządzenia i/lub materiału polimerowego poprzez torebkę soczewki mają powodować zmianę mocy optycznej urządzenia i/lub materiału polimerowego. Co więcej, siły akomodacji będą wykrywane przez czujnik akomodacji znajdujący się w urządzeniu, dzięki czemu moc optyczna elektronicznej soczewki będzie dostosowywania w oparciu o akomodację. W ten sposób, urządzenie i materiał polimerowy będzie mógł przywrócić stopień akomodacji oka, który jest wymagany według istniejących mechanizmów gałki ocznej.

Jak wszyscy dobrze wiemy, zadaniem soczewki wewnątrzgałkowej oka jest ogniskowanie obrazu na siatkówce, dzięki skurczowi mięśnia rzęskowego. Wewnątrz gałki ocznej, soczewka podtrzymywana jest przez wiązadełka, które rozciągają się „od ciała rzęskowego, między tęczówką od przodu a ciałem szklistym od tyłu”.
Soczewka wewnątrzgałkowa, tj. kora soczewki, jądro soczewki i nabłonek sześcienny otoczone są tzw. torebką soczewki. To właśnie ona będzie kluczowa przy wszczepianiu urządzenia opatentowanego przez Google Inc.

socze

Gray883

Sugerowany opis postępowania podczas implantacji urządzenia.
Metoda wszczepiania urządzenia do gałki ocznej zakłada dwa etapy:

 • Wstrzykiwanie płynu do środka torebki soczewki oka ludzkiego, zaraz po usunięciu biologicznej soczewki wewnątrzgałkowej pacjenta.
 • Osadzenie urządzenia wewnątrzgałkowego w płynie w torebce soczewki, które zawiera elektroniczną soczewkę, która z kolei może być sterowana w celu dostarczenia odpowiedniej mocy optycznej z dostępnego zakresu. Moc optyczna soczewki elektronicznej będzie kontrolowana przez ładunek elektryczny przyłożony do elektronicznej soczewki oraz poprzez tężenie płynu do formy wiążącej torebkę soczewki i urządzenie wewnątrzgałkowe. W ten sposób siły akomodacji będą przyłożone do urządzenia wewnątrzgałkowego za pośrednictwem torebki soczewki i łącznik (płyn).

Rysunki wynalazku wraz z opisami przedstawiamy poniżej. Szczegółowe informacje można przeczytać na stronie United States Patent and Trademark Office.

google 1 Google 2

Gdzie:

 • Fig. 1A Oko ludzkie fiksujące na odległy obiekt.
 • Fig. 1B Oko ludzkie fiksujące na obiekt znajdujący się w bliskiej odległości.
 • Fig. 1C Oko ludzkie zawierające wewnątrzgałkowe urządzenie podczas fiksacji na odległy obiekt.
 • Fig. 1D Oko ludzkie zawierające to samo urządzenie jak na rys. FIG C, podczas fiksacji na obiekt znajdujący się w bliskiej odległości.
google 3

 

Google 4

Gdzie:

 • Fig. 2A Ludzka soczewka wewnątrzgałkowa z torebką soczewki.
 • Fig. 2B Ludzka soczewka wewnątrzgałkowa z torebką soczewki po zrobieniu otworu w torebce soczewki.
 • Fig. 2C Torebka soczewki po usunięciu ludzkiej soczewki wewnątrzgałkowej.
 • Fig. 2D Torebka soczewki po wypełnieniu płynem.
 • Fig. 2E Torebka soczewki po implantacji urządzenia wewnątrzgałkowego.
Google 6

Fig. 4 Schemat blokowy przykładowego systemu, który zawiera wewnątrzgałkowe urządzenie połączone za pośrednictwem sieci bezprzewodowej z zewnętrznym czytnikiem.

google 7

Fig. 5A Widok z góry na przykładowe urządzenie wewnątrzgałkowe.
Fig. 5B Przekrój częsci przykładowego urządzenia wewnątrzgałkowego.

Google 9 i 10

Fig. 5D Widok z góry na przykładowe wewnątrzgałkowe urządzenie wbudowane w materiał polimerowy.
Fig. 5E Przekrój przykładowego wewnątrzgałkowego urządzenia wbudowanego w materiał polimerowy.
Fig. 5F Przekrój przykładowego urządzenia wewnątrzgałkowego umiesczonego w torebce soczewki oka ludzkiego.

Źródło:

pdfaiw.uspto.gov
9to5google.com [dostęp: 03.05.2016],
uspto.gov [dostęp: 03.05.2016],
④ Cynthia A. Bradford, Okulistyka, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2006.

Źródła grafiki:
cloudfront.net [dostęp: 03.05.2016],
wikimedia.org [dostęp: 03.05.2016],
③ exceloptics.net [dostęp: 03.05.2016],
static.ddmcdn.com [dostęp: 03.05.2016].

 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl