Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

f.lux doskonałym narzędziem chroniącym wzrok podczas pracy przy komputerze

Coraz więcej badań poświęcanych jest wysokoenergetycznemu światłu widzialnemu (ang. high-energy visible light, HEV), nazywanemu w sposób uproszczony światłem niebieskim, oraz wpływowi jaki wywiera na nasze życie.

Z pewnością każdego dnia trafiają do Waszych gabinetów pacjenci, którzy w wywiadzie zgłaszają dużą liczbę godzin spędzanych przy komputerze. W wielu przypadkach głównym czynnikiem motywującym do  kontrolnego badania wzroku są przeprowadzane badania okresowe, bądź zwracanie przez zakład pracy środków wydanych na okulary.

Obecnie producenci soczewek okularowych oferują powłoki uszlachetniające neutralizujące HEV i przyczyniające się do poprawy komfortu pracy pacjentów pracujących przy komputerach.

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pacjent klient/pacjent jest np. grafikiem i paleta barw jest jednym z jego narzędzi pracy?

Niestety w takiej sytuacji powłoki uszlachetniające chroniące przed tzw. światłem niebieskim się nie sprawdzą. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Zadaniem soczewki okularowej z powłoką neutralizującą HEV jest zmiana temperatury barw.

white_balance_foropter_pl
Czy dla takich pacjentów istnieją inne rozwiązania?

Po wnikliwym wywiadzie, specjalista jest w stanie ocenić, czy pacjent – klient jest odpowiednim kandydatem na użytkownika takich soczewek okularowych. Jeżeli nie, można zaproponować mu standardową powłokę antyrefleksyjną oraz ochronę tymczasową w postaci programu, który automatycznie będzie dostosowywał paramtery wyświetlania ekranu do pory dnia na urządzeniu, przy którym aktualnie pracuje. Pacjent może go w każdej chwili wyłączyć, zostając tylko przy ochronie okularowej. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością warto je poznać.

Takim narzędziem jest np. f.lux.

fluxgraph_foropter_pl

Długotrwała praca przy komputerze, tablecie, smartfonie wystawia ludzki organizm na działanie HEV.  Wpływa to niestety na rytm okołodobowy powodując zmęczenie wzroku, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem.

flux-shot_foropter_pl

Jak wygląda korzystanie z programu f.lux?
 

Polecamy również artykuł na spidersweb.pl.

Źródła:
allaboutvision.com [dostęp: 03.08.2015],
science.howstuffworks.com [dostęp: 03.08.2015],
③ justgetflux.com [dostęp: 03.08.2015].

Źródła grafiki:
graphics.com [dostęp: 03.08.2015],
spidersweb.pl [dostęp: 03.08.2015],
③ sakura.ne.jp [dostęp: 03.08.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl