Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Trwają badania nad farmakologicznym leczeniem zaćmy

Zaćma jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Jest ona patologicznym stanem soczewki polegającym na jej zmętnieniu prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia. Wśród wielu jej typów najbardziej rozpowszechnioną jest odmiana „starcza” (u ponad 40% osób po 75 roku życia występuje poważne pogorszenie widzenia, u 90% zaobserwować można zmętnienie soczewki).
Szacuje się, że około 10% zachorowań ma podłoże metaboliczne, genetyczne lub rozwija się na bazie innych chorób. Zaćma może powstać również na skutek powikłań po zapaleniu błony naczyniowej, urazów powstałych za pomocą oddziaływań z ciałami obcymi, silnego promieniowania, porażenia prądem, etc.

W chwili obecnej jedyną możliwością leczenia zaćmy jest metoda chirurgiczna, ale być może niedługo sytuacja ta ulegnie zmianie. Kang Zhang (Sun Yat-sen University, Guangzhou) wraz z zespołem odkryli, że u ich pacjentów występowała mutacja genu kluczowego dla produkcji Lanosterolu. Podejrzewali, że to właśnie ona może powodować tworzenie się zaćmy. Do testów wyselekcjonowano grupę psów, u których w sposób naturalny wykształciły się zmętnienia na soczewce wewnątrzgałkowej. Podawano im krople zawierające Lanosterol. Po leczeniu trwającym 6 tygodni występujące zmętnienia zaczęły się zmniejszać.

Lanosterol W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że Lanosterol jest kluczowym związkiem odpowiedzialnym za tworzenie się zmętnień na soczewce, co rzuca nowe światło na możliwości przyszłego, farmakologicznego leczenia zaćmy.

Badania nad molekularnymi mechanizmami tworzenia się zaćmy trwają, a my z niecierpliwością czekamy na kolejne odkrycia i nowe formy leczenia.

Morgagnian-Cataract-1

Źródła:
nature.com [dostęp: 24.07.2015],
ebi.ac.uk [dostęp: 24.07.2015].

Źródła grafiki:
gridserver.com [dostęp: 24.07.2015],
ebi.ac.uk [dostęp: 24.07.2015],
③ webeye.opth.uiowa.edu [dostęp: 24.07.2015].

 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl