Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Czy iPhone w połączeniu z zestawem od Smart Vision Labs zastąpi w przyszłości autorefraktometr?

250 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu utraty wzroku, których przyczyną jest nieskorygowana wada refrakcji. Chcemy to zmienić.Smart Vision Labs

Wielu osobom mogą wydawać się to tylko puste słowa, wielu może powątpiewać w kolejne intencje zbawienia świata i w końcu, wielu może wątpić w dokładność pomiarową przenośnego autorefraktometru współpracującego z iPhonem.  Pewnie teraz wśród części naszych czytelników rozpoczęło się negowanie, bądź gloryfikowanie idei z powodu odpowiednio antypatii lub sympatii do marki Apple. Jednakże nie o Apple tutaj chodzi, przynajmniej nie bezpośrednio.

Za całe zamieszanie odpowiedzialna jest firma Smart Vision Labs założona w 2013 przez Y. Zhou oraz M. Albanese. Panowie wraz z zespołem postawili sobie bardzo trudne zadanie miniaturyzacji sprzętu okulistycznego oraz umożliwienie wykonywania precyzyjnych badań refrakcji w każdym miejscu na świecie. Co więcej, udało im się to poprzez skonstruowanie specjalnego zestawu współdziałającego z iPhonem. SVOne jest niczym innym jak autorefraktometrem mieszczącym się w dłoni, opierającym swoją zasadę działania na aberometrii Shacka-Hartmanna.

Poza redukcją kosztów dla specjalisty (cena urządzenia to około $4000), przyrząd ma również inne zalety takie jak: długa żywotność baterii oraz zapis wszystkich pomiarów w chmurze. Ponadto zyskuje dzięki zwiększonej dokładności mierzenia wad refrakcji u dzieci. W jaki sposób? Z powodu braku ograniczania przestrzeni przez urządzenie. Podczas badania dziecka specjalista może dokonywać pomiaru na jednym oku oraz jednocześnie kontrolować fiksację drugiego oka pacjenta na obiekcie w dali. Niestety nie można osiągnąć tego w przypadku stacjonarnego autorefraktometru, dlatego taki pomiar wady refrakcji u dziecka, bez farmakologicznego rozluźnienia akomodacji, obarczony jest dużym błędem.

Jak to wygląda w praktyce?

Źródła:
smartvisionlabs.com [dostęp: 22.06.2015],
9to5mac.com [dostęp: 22.06.2015],
healio.com [dostęp: 22.06.2015].

Źródła grafiki:
9to5mac.com [dostęp: 22.06.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl