Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Co dla układu wzrokowego oznacza zarażenie wirusem Ebola?

Wirus Ebola (ang. Ebola virus, Zaire Ebolavirus) jest najbardziej niebezpiecznym wirusem wywołującym gorączkę krwotoczną Ebola. Pierwsze  objawy pojawiają się w okresie od dwóch do trzech tygodni od zarażenia. Objawy to: wysoka gorączka, ból głowy, ból mięśni, ból gardła, osłabienie, biegunka, wysypka, wymioty, zaburzone funkcjonowanie wątroby i nerek, krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Niedawno New York Times opisał ciekawy przypadek pacjenta, który przeżył zarażenie wirusem Ebola. Doktor Ian Crozier opuścił szpital w październiku ubiegłego roku po badaniach krwi, w których nie stwierdzono wirusa. Po czasie krótszym niż dwa miesiące niestety wrócił do szpitala z problemem utraty wzroku, zauważania efektu halo, nadwrażliwości na światło, intensywnego bólu oraz wzrastającego ciśnienia wewnątrzgałkowego w lewym oku. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że oko doktora Croziera próbuje sobie poradzić z wirusem Ebola. Dotychczas twierdzono, że wirus może przetrwać do kilku miesięcy w płynach ustrojowych, np. w spermie zarażonych.
Poza infekcją wewnątrz gałki ocznej, film łzowy był wolny od wirusa. Problemy ze wzrokiem, których doświadczył doktor Crozier zalicza się do zespołu objawów obserwowanych u osób wyleczonych (ang. post-Ebola syndrome).  U pacjenta stwierdzono zapalenie błony naczyniowej (ang. uveitis). Oko pacjenta około 10 dnia od zauważenia pierwszych objawów zmieniło kolor z niebieskiego na zielony.

Ebola Crozier eye foropter

Lekarze stanęli przed ogromnym wyzwaniem, którego celem było ocalenie wzroku doktora Croziera. Zadanie było trudne, ponieważ obecnie nie ma żadnego leku antywirusowego zwalczającego wirusa Ebola. Tym bardziej nie ma leku, który można zaaplikować bezpośrednio do gałki ocznej pacjenta.
W związku z tym zastosowano leczenie polegające na podawaniu wysokich dawek steroidów i Prednizonu. Z powodu braku zadowalających efektów, niebezpieczeństwa i charakteru przypadku doktora Croziera, specjalista chorób zakaźnych Jay Varkey uzyskał pozwolenie od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) na eksperymentalne użycie nowego leku antywirusowego w formie tabletki. Mimo braku pewności czy lek będzie w stanie zadziałać w rejonie gałki ocznej, zdecydowano się na podanie substancji. Dotychczas nie podano do wiadomości publicznej nazwy leku. Dodatkowo zastosowano steroidy jako środeki przeciwzapalne. W pierwszych dniach nie zauważono efektów leczenia. Po ponad tygodniu doktor Crozier zaczął powoli odzyskiwać zdolność widzenia. Zauważał „tunele” przy zmianie pozycji głowy, w których był w stanie zobaczyć przedmioty. Po kilku miesiącach leczenia odzyskał wzrok, a jego oko odzyskało kolor niebieski.

Raport o leczeniu doktora Croziera został opublikowany w The New England Journal of Medicine.

Przypadek doktora Croziera z pewnością jest początkiem dyskusji na temat skutków, jakie wywołuje wirus u pacjenta.
Przypomina on wszystkim specjalistom jak ważne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych w szpitalach, gabinetach oraz zakładach optycznych, nie tylko do odkażania rąk, ale również sprzętu, z którego korzystamy.
Prawdopodobieństwo, że trafimy na pacjenta, który zachorował na wirusa Ebola jest niewielkie, ale należy pamiętać o wielu innych chorobach, na które może zostać narażony zarówno pacjent jak i specjalista, szczególnie w dobie rozwoju nowych wirusów oraz bakterii lekoopornych.

WHO mycie rąk standard_foropter_pl

Jak chronić się przed wirusem Ebola?

Wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni z krwią i innymi płynami ustrojowymi osób chorych oraz zmarłych. To samo dotyczy przedmiotów skażonych krwią lub płynami ustrojowymi. Wirus jest wrażliwy na: wysoką temperaturę, promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące oraz powszechnie dostępne środki do dezynfekcji (w tym mydło).

Hand-washing

Źródła:
nytimes.com [dostęp: 09.05.2015],
nytimes.com [dostęp: 09.05.2015],
nytimes.com [dostęp: 09.05.2015],
nejm.org [dostęp: 09.05.2015],
web.archive,org [dostęp: 09.05.2015].

Źródła grafiki:
upload.wikimedia.org [dostęp: 09.05.2015],
nytimes.com [dostęp: 09.05.2015],
③ dw.de [dostęp: 09.05.2015],
WHO – hand washing protocol [dostęp: 09.05.2015],
cyberclean.net [dostęp: 09.05.2015].

 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl