Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Facebook i Apple projektują rozwiązania dla niewidomych

W dobie postępu technologicznego i konieczności korzystania z urządzeń mobilnych, inżynierowie programujący nowe rozwiązania stają przed innym wymiarem wyzwań. Muszą nie tylko napisać aplikację, ale również wiedzieć, w jaki sposób ją zoptymalizować, aby stała się użyteczna dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym dla osób niewidomych.

Przykładem takich rozwiązań jest aplikacja VoiceOver oferowana przez Apple Inc. na systemy OS X i iOS. Umożliwia ona przekształcenie tekstu na mowę, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana przez osoby niepełnosprawne w życiu codziennym. Rozwiązanie nie jest jeszcze doskonałe, ale z pewnością niesie pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w korzystaniu z urządzeń mobilnych.

Wykorzystanie tego typu aplikacji do korzystania np. z portalu Facebook może nie wydawać się priorytetowe, ale już około 50 000 osób aktywnie używa Facebooka przy pomocy aplikacji VoiceOver.

W celu lepszej optymalizacji i projektowania nowych rozwiązań Facebook zatrudnił zespół,  którego zadaniem jest upewnianie się, że niewidomi, niesłyszący i ludzie z innymi typami niepełnosprawności mogą korzystać z portalu w sposób efektywny (ang. Facebook Accessibility team). Zespół Facebook Accessibility został stworzony w 2011 roku przez Jeffa Wielanda. Pierwszą osobą zatrudnioną w zespole była Ramya Sethuraman, która pracowała nad podobnymi rozwiązaniami dla IBM. Między innymi to właśnie dzięki sprawnej współpracy zespołu z Apple Inc. udało się udoskonalić aplikację VoiceOver. Teraz Facebook poprzez wykorzystanie tagów oraz metadanych może odczytać osobie niewidomej nie tylko posty, ale także np. kto jest na dodanym zdjęciu, gdzie zostało zrobione, itp. Otwieranie się na problemy ludzi niewidomych umożliwia im większą niezależność w obcowaniu z technologią, dzieleniu się swoim doświadczeniem czy kontaktach międzyludzkich.

W jaki sposób inspiruje się inżynierów do tworzenia optymalnych rozwiązań?

W centrum w siedziby Facebooka w Californi znalazło swoje miejsce Laboratorium Empatii (ang. Facebook Empathy Lab). Dzięki Laboratorium inżynierowie mogą spróbować wczuć się w osobę niewidomą korzystającą z Facebooka np. przy pomocy aplikacji VoiceOver. W efekcie programiści od samego początku pisania nowej aplikacji skupiają się na optymalnych rozwiązaniach. Optymalnych także dla użytkowników niewidomych, których z dnia na dzień jest coraz więcej.

facebook-empathy-inline

Źródła:
① wired.com [dostęp: 16.04.2015],
② washingtonpost.com [dostęp: 16.04.2015],
③ slate.com [dostęp: 16.04.2015].

Źródła grafiki:
① i.telegraph.co.uk [dostęp: 16.04.2015],
② wired.com [dostęp: 16.04.2015].

 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl