Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Nadzieja na leczenie nowotworów gałki ocznej bez utraty widzenia

Ocular Melanoma Foundation podaje, że czerniak złośliwy gałki ocznej jest diagnozowany w Stanach Zjednoczonych u około 2500 dorosłych każdego roku. Ponadto, może się ujawnić w każdym wieku.
W przypadku zaatakowania gałki ocznej przez chorobę nowotworową, głównym celem leczenia jest ocalenie życia pacjenta. Dopiero w kolejnym etapie zachowuje się zdolność do widzenia. Spółka Aura Biosciences Inc. posiada rozwiązania, które pozwolą na zachowanie jednego i drugiego, co zrewolucjonizuje metody terapii.
Proces formowania się guza gałki ocznej może rozpoczynać się zarówno w samej gałce ocznej, jak również być efektem toczącego się procesu nowotworowego w organizmie (np. przerzuty nowotworów piersi, płuc). Według American Cancer Society nowotwory najczęściej  umiejscowione w oku to czerniak złośliwy i chłoniak.
Problem utraty widzenia w przypadku choroby nowotworowej gałki ocznej został również poruszony przez Olivera Sacksa (New York University, School of Medicine) w artykule My Own Life. U autora artykułu zdiagnozowano  9 lat temu czerniaka złośliwego. Niestety, po leczeniu i usunięciu guza jego oko straciło zdolność widzenia.

czerniak oka nowe leczenie

Aura Biosciences Inc. wychodzi naprzeciw problemowi oferując sposób leczenia, który nie niszczy zdrowych komórek. To rozwiązanie oferuje możliwość leczenia nowotworów oka zachowując zdolność do widzenia.  W tym roku spółka planuje przeznaczyć 21 milionów dolarów na testy kliniczne.

Na czym polega rewolucyjna metoda leczenia?

Produktem oferowanym przez spółkę jest nanocząsteczka zawierająca substancją farmakologiczną zabijającą komórki nowotworowe. Po wstrzyknięciu do oka, nanocząsteczka łączy się z komórkami nowotworowymi  i podaje miejscowo lekarstwo. Następnie, dzięki działaniu lasera aktywowany jest środek farmakologiczny, który narusza strukturę guza i tworzy toksyczne dla niego wolne rodniki.

Powyższy mechanizm może być stosowany w leczeniu wielu odmian nowotworów, lecz Aura Biosciences Inc. planuje skupić się początkowo na nowotworach gałki ocznej.

Z niecierpliwością będziemy śledzić dalsze informacje i czekać na wyniki testów klinicznych.

Źródła:
① blog.wsj.com [dostęp: 14.03.2015].

Źródła grafiki:
eyesurgerycompare.co.uk [dostęp: 14.03.2015],
eyemakeart.files.wordpress.com [dostęp: 14.03.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl