Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Grubsze, dłuższe rzęsy i działania niepożądane leku Latisse

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) zatwierdziła lek Latisse (ang. bimatoprost ophtalmic solution, 0,03%), który jest pomocny we wzroście dłuższych, grubszych i ciemniejszych rzęs. Środek zawiera ten sam aktywny składnik, który jest wykorzystywany w leku Lumigan służącym do leczenia jaskry.

Latisse dlugie rzesy

Odkryto, że u niektórych pacjentów leczących się na jaskrę, występuje efekt uboczny w postaci wzrostu grubszych i dłuższych rzęs. Z tego powodu dopuszczono lek do używania w celach kosmetycznych.
Niestety mogą występować również inne niepożądane skutki używania tego środka farmakologicznego takie jak:

  • podrażnienie oka,
  • zaczerwienienie,
  • przyciemnienie skóry powiek.

Wszystkie wymienione wyżej uboczne mogą zostać odwrócone poprzez zaprzestanie używania leku. Skutkiem ubocznym, który nie może zostać odwrócony jest przyciemnienie koloru tęczówki.

Inne ważne informacje dotyczące leku
  1. Latisse nie jest zatwierdzony do użytkowania przez osoby poniżej 18 roku życia. Nie jest rekomendowany dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących.
  2. Jako lek wydawany na receptę, powinien być używany tylko przez osobę, której został przepisany.
  3. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni usunąć soczewkę przed użyciem leku oraz odczekać 15 min przed ponownym jej założeniem.

Więcej informacji można uzyskać na stronach geteyesmart.org, drugs.com oraz w stanowisku American Academy of Ophtalmology dotyczącej leku Latisse.

 Źródła grafiki:
blosoomjar.co.uk [dostęp: 15.03.2015],
pearlmedica.ca [dostęp: 15.03.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl