Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Nowe badania nad chorobami genetycznymi siatkówki

Siatkówka fascynuje naukowców od dawna. Jest złożoną strukturą oka, która stanowi połączenie układu wzrokowego z układem nerwowym. Ma niecały milimetr grubości i zawiera 10 warstw komórek, które są odpowiedzialne za przetwarzanie światła na wrażenia wzrokowe.  Siatkówka zawiera około 100 milionów fotoreceptorów, dzięki którym korzystamy każdego dnia ze zmysłu wzroku.

eye-diagram-retina Niektóre choroby genetyczne powodują uszkodzenie fotoreceptorów i w efekcie prowadzą do nieuleczalnej, stopniowej utraty wzroku. Są nimi np. Zespół Ushera, Retinopatia barwnikowa, Wrodzona ślepota Lebera.

zespół ushera ślepota lebera retinopatia barwnikowa

Okazuje się, że istnieje mechanizm molekularny kontrolujący wzrost wrażliwych na światło zewnętrznych segmentów czopków, co daje szansę dla osób chorych. MiRna, które dają nadzieję na leczenie chorób genetycznych siatkówki zostały odkryte przez Botonda Roske, neurobiologa (Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research, Basel, Switzerland).
Laboratorium Roski przeprowadza badania na myszach w celu modelowania chorób genetycznych powodujących utratę wzroku. Jest to trudne ze względu na pewne ograniczenia, takie jak brak plamki w siatkówce u myszy oraz fakt, że pewne choroby genetyczne powodujące ślepotę, nie rozwijają się u nich w taki sam sposób jak u człowieka. Do takich chorób należy np. wspomniany wcześniej Zespół Ushera.
Ostatnio jednak Botond Roska dokonał przełomowego odkrycia. Uwrażliwił na światło wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych repliki siatkówek. Teraz może je wykorzystać do modelowania chorób u ludzi.

W jakim celu Roska i biolodzy Novartisu przykładają tak wielu starań do badań na myszach i modelowania chorób? Dzięki temu będą mogli pracować nad wynalezieniem leku na utratę wzroku w sposób bardziej efektywny.

Źródła:
nerd.nibr.com [dostęp: 25.03.2015],
omim.org [dostęp: 25.03.2015].

Źródła grafiki:
visioninsights [dostęp: 25.03.2015],
nerd.nibr.com [dostęp: 25.03.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl