Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Rewolucyjna metoda leczenia postaci mokrej AMD w fazie testów

Najczęściej przepisywanymi środkami farmakologicznymi na postać mokrą AMD (ang. Age-related Macular Degeneration, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) są Avastin oraz Lucentis. Nowe badania pokazują, że metodą leczenia postaci mokrej AMD może być radioterapia.
Startup z Arizony Salutaris Medical Devices pracuje nad urządzeniem, które ma służyć do brachyterapii, konkretnie w leczeniu postaci mokrej AMD. Brachyterapia (inaczej:  terapia kontaktowa) to technika wykorzystywana w radioterapii, której istotą jest bezpośrednie naświetlanie zmiany chorobowej.

To nie koniec dobrych wiadomości. Urządzenie jest już w trakcie testowania przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA).

Jak to działa?

Chirurg wprowadza światłowód do tylnej części gałki ocznej. W ten sposób umiejscawia się kapsułkę radiacyjną w zmianie patologicznej naczynia krwionośnego i dostarcza wymaganą dawkę promieniowania. Cała procedura trwa około 15 minut, w tym 5 minut naświetlania miejscowego. Co ważniejsze z punktu widzenia pacjenta, może być wykonywana w miejscowym znieczuleniu. Metoda jest bezinwazyjna.

device-397x304

Z niecierpliwością będziemy czekać na akceptację przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Źródła:
medcitynews.com [dostęp: 26.03.2015].

Źródła grafiki:
webeye.ophth.uiowa.edu [dostęp: 26.03.2015],
salutarismd.com [dostęp: 26.03.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl