Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Czy wiecie jaki jest kolor sukienki?

Od wczoraj w amerykańskiej części globalnej sieci trwa dyskusja na temat zdjęcia pewnej sukienki :). Na pierwszy rzut nomen omen oka wydaje się, że jest to zwykła sukienka koloru białego ze złotymi pasami w poprzek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie rosnąca liczba wypowiedzi internautów, według których sukienka jest przecież czarno-niebieska, co skonsternowało pozostałą część użytkowników sieci… na dalszy rozwój wypadków nie trzeba było długo czekać.

Głos w dyskusji na Twitterze zabrali znawcy wszystkiego, czyli celebryci, udowadniając tym samym, że kwestia koloru sukienki to poważna sprawa, a nie byle błahostka :). Kilka przykładów prezentujemy poniżej.

 

Jednak problem koloru sukienki, który również Wam, Drodzy Czytelnicy, może się wydać mało interesujący, stanowi świetne, dowcipne tło dla opisania bardzo ciekawego zjawiska. Dla uporządkowania uwagi dodamy, że sukienka jest koloru niebiesko-czarnego;). A więc dlaczego tak się dzieje? W zasadzie nie chodzi o kolor sukienki, ani nawet o kolor sukienki uwiecznionej na fotografii, które mają charakter obiektywny, ale o nasze subiektywne postrzeganie tego konkretnego obrazu z sukienką.

 

Fala świetlna trafia na siatkówkę po przejściu przez soczewkę wewnątrzgałkową, a następnie dzięki neuronom dociera do kory wzrokowej w mózgu. W dalszej kolejności informacje te zostają przekształcone w obraz. Oko rejestruje warunki w jakich oświetlony jest przedmiot, czyli sposób w jaki fala świetlna odbija się od obiektu. Na podstawie odebranych fal, charakteryzujących się różnymi długościami, oko jest w stanie stworzyć we współpracy z mózgiem pełne wrażenie wzrokowe. Zazwyczaj ten system działa sprawnie, bez przekłamań, a ludzie widzą jednakowe obrazy w tych samych warunkach. W przypadku tego obrazku natrafiamy jednak na swoistą granicę percepcji. Ludzie wyewoluowali w taki sposób by widzieć w świetle dziennym, jednak ten rodzaj światła zmienia widziane przez nas barwy. Patrząc na ten obrazek część z nas podświadomie uwzględnia zmianę kolorów, wynikającą z korekcji barw o wpływ światła dziennego. Dlatego tak bardzo różnimy się w percepcji tego obrazka.

W bardzo przystępny sposób przedstawia to zjawisko zamieszczony poniżej film.

Dla dociekliwych polecam artykuł zamieszczony przez portal wired.com.

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl