Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Soczewki kontaktowe przyszłości

Soczewki kontaktowe mają wielu zwolenników oraz przeciwników. Ich popularyzacji towarzyszyło wiele kontrowersji jak i niepokojów. Jednakże wraz z postępem technologicznym oraz dostępem do coraz lepszych materiałów, soczewki kontaktowe stają się nowym, niezwykle pomocnym narzędziem nie tylko w korekcji wad wzroku, ale również w kwestiach wstępnej diagnozy niektórych jednostek chorobowych.

Jaskra jest jednym z powodów utraty wzroku. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 60 milionów ludzi na całym świecie. Kluczem do podwyższenia efektywności leczenia jest wczesne wykrycie choroby.  Zazwyczaj problem pojawia się w momencie, kiedy ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta, co niestety może nie być w żaden sposób odczuwalne przez pacjenta, bądź też problem ten może być bagatelizowany.

Jak często zdarza się w praktyce, że pacjent przychodzący na wizytę ma podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i jednocześnie nie jest świadomy problemu?
Zazwyczaj tak jest.

Technologiczną odpowiedź na problem jaskry znalazła grupa z Uniwersytetu w Waszyngtonie poprzez stworzenie bardzo małego, bezprzewodowego czujnika, który docelowo będzie połączony z soczewką kontaktową. Czujnik będzie przesyłał dane do specjalistów w czasie rzeczywistym.

W jaki sposób to działa?

Soczewka silikonowa podobna do używanych w chirurgii zaćmy zawiera całą elektronikę. Zadaniem czujnika znajdujący się na drukowanym obwodzie jest stałe monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mikroprocesor, także znajdujący się na drukowanym obwodzie, przetwarza dane na sygnał radiowy. Następnie dane są przesyłane do zewnętrznego odbiornika, który może być urządzeniem dedykowanym, bądź telefonem.  Aktualnie stosowane systemy operacyjne w smartfonach niosą ze sobą wiele możliwości jeśli chodzi o pisanie aplikacji wykorzystujących urządzenia zewnętrzne. Kto wie, czy za 10 lat takie soczewki kontaktowe nie będą powszechnie zalecanym przez specjalistów „instrumentem medycznym”.

rough-sketch

Czy występują już wielofunkcyjne soczewki kontaktowe?

Oczywiście, że tak, np. GoogleX i Alcon Smart Lens. The Smart lens ma czujnik glukozy, który mierzy poziom cukru w ludzkich łzach i bezprzewodowo przesyła te dane do smarffona. Franck Leveiller (R&D,  Alcon) szacuje , że soczewka może być dostępna na rynku za mniej jak 10 lat.

Innym, wartym uwagi projektem, są soczewki kontaktowe gwarantujące nam percepcję obrazu 3D oferowane przez Innovega iOptik. Będą one przechodzić fazę eksperymentów klinicznych  już we wczesnym 2015 roku.

Czekamy z niecierpliwością na dalsze szczegółowe informacje!

Źródło:

popsci.com [dostęp: 06.01.2015],
novartis.com [dostęp: 06.01.2015],
cnet.com [dostęp: 06.01.2015].

Źródła grafiki:

① businessinsider.com [dostęp: 06.01.2015],
popsci.com [dostęp: 06.01.2015].

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl