Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Błahe… problemy chorych na jaskrę

Profilaktyka jest jednym z ważniejszych działań, które można podjąć, aby ochronić ludzki organizm przed schorzeniami i upośledzeniem funkcjonalności poszczególnych układów. Problem z profilaktyką w Polsce leży po dwóch stronach. Pierwsza z nich to NFZ ograniczający w pewien sposób dostęp pacjenta do specjalistów, druga to świadomość konieczności wykonywania badań.

Jak często zdarza się, że odpowiedzią na pytanie „Czy byłeś/byłaś u specjalisty na kontroli?”, słyszy się „Po co, skoro nic mi nie jest?”. Tutaj największa jest rola specjalistów. Nie lada wyzwaniem może być uświadomienie chorego, że wizyta raz w roku nie jest karą.  Można zauważyć, że od pewnego czasu w Polsce zbyt mocno uwaga skupiana jest  na sprzedaniu usługi okulistycznej/ optometrycznej/ optycznej,  co często, niestety, nie idzie w parze z jakością tej usługi.

Poziom opieki medycznej w USA

Szacuje się, że głównym powodem utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych jest jaskra.  W dobie dzisiejszej technologii i rozwoju farmakologii jaskra stanowi wyzwanie, jednakże nie należy zapominać, że leczona we wczesnym stadium daje dobre rokowanie. W Stanach Zjednoczonych ze względu na komercyjny charakter usług medycznych, konsultacja medyczna dopracowana jest do perfekcji. Skąd w takim razie tak duży problem z jaskrą? Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że więcej niż połowa chorych na jaskrę nie stosuje się do swoich planów leczenia z powodu problemów jakimi są: aplikacja kropli, brak leków oraz „zapominalstwo”.
Aby wesprzeć Miesiąc Świadomości Jaskry (ang. Glaucoma Awareness Month), The American Academy of Ophtalmology promuje sześć wskazówek dla pacjentów, które mogą pomóc im w wyzwaniu, jakim jest przyjmowanie środków farmakologicznych. Wy także możecie posłużyć się nimi w swojej praktyce, być może dla Waszych pacjentów również okażą się cenne.

6 wskazówek dla pacjentów chorych na jaskrę
  1. Bądź szczery ze swoim okulistą w sprawie swoich trudności z lekarstwami.

Pominąłeś dawkę? Może się to nie wydawać istotne, ale badania pokazują, że omijanie dawek może spowodować pogorszenie się stanu. Jeśli masz jakieś powody aplikowaniem leku regularnie, nie bój się powiedzieć o tym swojemu okuliście i pytaj co powinieneś zrobić  w przypadku pominięcia dawki. Im więcej mówisz swojemu lekarzowi, tym lepiej będzie on mógł dostosować twój plan leczenia do twojego stylu życia.

  1. Proś o pomoc specjalistów i rodzinę.

Trzymanie się planu zażywania lekarstw może być trudne. Porozmawiaj ze swoim okulistą, bądź farmaceutą o możliwych efektach ubocznych.  Poinformuj swoją rodzinę lub przyjaciół o swoim stanie zdrowia oraz lerstwach, które musisz zażywać. Rozważ wspólne wizyty, np. ze swoją drugą połową lub przyjacielem. Proś o pomoc przy aplikowaniu kropli, jeśli masz z tym kłopoty.

  1. Używaj „przypominaczy”.

Najbardziej powszechnym powodem braku zażywania kropli jest „zapominalstwo”. Korzystaj z prostej pomocy w przypominaniu, jak np. pozostawianie kropli w miejscu obok szczoteczki do zębów/apteczki (jeśli zażywasz ich więcej lekarstw w ciągu dnia). Możesz również zaznaczać sobie w kalendarzu kolejne dawki, lub zmieniać miejsce kropli po aplikacji. Korzystaj z aplikacji ułatwiających zażywanie leków w swoim smartfonie.

  1. Perfekcyjna „kieszeń”.

Podawanie sobie kropli może być wyzwaniem. W szczególności, że w wyniku badań stwierdzono, że około 30% chorych i cierpiących na jaskrę, aplikuje lekarstwa w nieprawidłowy sposób. Prawidłowa aplikacja powinna rozpoczynać się od delikatnego uszczypnięcia i pociągnięcia powieki, aby utworzyć „kieszeń”, do której będą wpadały twoje krople. Kiedy krople znajdują się już w środku, zamknij oczy, nie mrugaj i uciśnij w kąciku przy nosie przez dwie lub trzy minuty.

  1. Pamiętaj, aby mieć krople w zapasie.

Część chorych zauważa brak swoich kropli w chwili, kiedy tak naprawdę dopiero co nauczyli się je dokładnie aplikować. Pamiętaj, aby zrealizować kolejną receptę odpowiednio wcześnie i mieć wystarczającą ilość lekarstw.

  1. Nie używaj marihuany jako środka leczącego jaskrę.

Nie słuchaj plotek. Marihuana, w tym marihuana medyczna nie może być środkiem zastępującym lekarstwa przepisane przez twojego okulistę.

Zakraplanie, jak również regularne przyjmowanie leku mogą się wydawać błahymi sprawami, lecz mogą stanowić istotną przeszkodę w prawidłowym przebiegu leczenia. Edukacja pacjenta i badanie jego potrzeb często są pomijane, jednakże mogą one być wykorzystane do maksymalizacji pozytywnych efektów terapii.

Źródło:

prnewswire.com [dostęp: 14.01.2015],
② aao.com [dostęp: 14.01.2015].

Źródło grafiki:

① img.webmd.com [dostęp: 14.01.2015]

 

 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl