Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

Wyczerpujący się akumulator układu wzrokowego

Zwiększająca się średnia długość życia człowieka niesie ze sobą wiele konsekwencji, z którymi musi się uporać ludzkość, aby móc w pełni wykorzystywać możliwości organizmu. Układ wzrokowy jest również narażony na działanie czasu oraz zwiększające się prawdopodobieństwo zachorowania. Według statystyk podawanych przez AOA (the American Optometric Association) 78% dorosłych powyżej 55 roku zgłasza pogorszenie się widzenia. Specjaliści zajmujący się układem wzrokowym oraz lekarze pierwszego kontaktu powinni zatem uświadamiać pacjentów w profilaktyce układu wzrokowego, jak również kłaść nacisk na zachowanie prawidłowej diety bogatej w mikroelementy oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Ważne jest, aby mimo wieloletniej praktyki, mnogości i złożoności przypadków medycznych nie popaść w rutynę oraz doceniać najprostsze narzędzie wykorzystywane na wizytach, czyli wywiad. Prawidłowo przeprowadzony wywiad jest dużym ułatwieniem dla specjalisty, minimalizuje ryzyko popełnienia błędu lub przeoczenia problemu, z którym być może nieświadomie zmaga się pacjent. Poza danymi personalnymi, wiekiem powinien zawierać szereg pytań ogólnych, które są dla specjalisty bazą wyjściową do podejmowania działań diagnostycznych. W mojej praktyce uzyskuje odpowiedzi na poniższe pytania, które w zależności od odpowiedzi pacjenta mogą być rozszerzane:

Jaki jest główny problem pacjenta? Cel jego wizyty?
Czy zażywa jakieś środki farmakologiczne? Jeśli tak to jakie i od kiedy?
Czy występują u niego określone jednostki chorobowe, lub miały miejsce jakieś zdarzenia:

 • cukrzyca,
 • choroby tarczycy,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby/zdarzenia neurologiczne (np. udar),
 • alergia – jeśli tak to jaka, czy przyjmuje środki farmakologiczne, w jakim okresie,
 • czy przeszedł jakieś choroby ostatnio? (np. choroby zakaźne),
 • jaskra.

Kiedy było ostatnie badanie krwi, czy wszystkie parametry były w normie?
Kiedy była ostatnia konsultacja okulistyczna/optometryczna? (czy korekcja okularowa, którą nosi została właśnie wtedy przepisana)
Od kiedy nosi okulary?
Czy odczuwa jakieś dolegliwości związane z układem wzrokowym? (pieczenie, swędzenie, bóle w okolicach oczu)
Czy boli go często głowa, jeśli tak to w jaki sposób, o jakiej porze dnia/nocy?
Czy miał jakieś urazy, lub zabiegi związane bezpośrednio lub pośrednio z układem wzrokowym?

Po tak przeprowadzonym wywiadzie specjalista ma już pewien obraz sytuacji, ma przypuszczenia w czym jest problem oraz dzięki temu może dokonać selekcji procedur diagnostycznych bądź pomiarowych, a także w późniejszym etapie po przeprowadzonym badaniu zasugerować pewne konsultacje ze specjalistami innych dziedzin, które mogą okazać się pomocne dla pacjenta. Wracając do problemów wzrokowych związanych z wiekiem, w przypadku których wywiad również odgrywa znaczącą rolę, warto zastanowić się co będzie odczuwał pacjent zgłaszający się do specjalisty. Powszechnie występującymi problemami wzrokowymi związanymi z wiekiem są:

 1. problemy z widzeniem bliskich lub odległych obiektów,
 2. problemy z widzeniem w ciemnym oświetleniu lub w nocy,
 3. nadwrażliwość na światło,
 4. występujący efekt olśnienia.

Często problemy te są niezgłaszane i bagatelizowane przez pacjentów, a mogą być pierwszymi oznakami poważniejszych chorób, które mogą prowadzić do stałej utraty widzenia. Do tych chorób można zaliczyć:

 1. AMD (Age-Related Macular Degeneration), zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest to choroba oczu dotyczącą plamki, znajdującej się w centrum siatkówki, skutkująca upośledzeniem widzenia w centralnym polu widzenia.
 2. Zaćma. Zmętnienia soczewki postępujące zazwyczaj powoli, mogąco wpływać na widzenie. Zaćma może powodować obniżenie kontrastu przy postrzeganiu obiektów, zmniejszenie intensywności kolorów, nadwrażliwość na światło z towarzyszącym efektem olśnienia („aureole” przy źródłach światła).
 3. Retinopatia cukrzycowa. Dotyczy osób cierpiących na cukrzycę, powoduje stopniowe zniszczenia naczyń odżywiających siatkówkę.
 4. Jaskra. Choroba oczu, która nieleczona prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego z powodu rosnącego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest głównym problemem powodującym całkowitą utratę widzenia.
 5. Zespół suchego oka. Jest to stan, w który również zaczyna doskwierać pacjentom z wiekiem, aczkolwiek zdarza się, że również narażeni są na niego młodsi użytkownicy soczewek kontaktowych. Problem suchego oka pojawia się, kiedy łzy nie są w stanie wystarczająco nawilżyć gałki ocznej.

Wiele ze schorzeń układu wzrokowego pojawia się z wiekiem, często ten proces jest bezbolesny (np. jaskra), dlatego też pacjenci mogą nie zauważać zmian w jakości widzenia do momentu, w którym stan ten jest dosyć zaawansowany. Dlatego też, jak wcześniej wspomniałam, poza uświadomieniem pacjenta o roli profilaktyki, konieczne jest zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia oraz prawidłową dietę (dieta niskotłuszczowa, bogata w warzywa zielone, ryby, brak palenia tytoniu, monitorowanie ciśnienia tętniczego, regularne ćwiczenia/spacery oraz noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych chroniących układ wzrokowy przed szkodliwym działaniem promieni UV). Wkrótce poświęcę osobny artykuł witaminom oraz mikroelementom wspomagającym prawidłowy układ wzrokowy.

Rekomendacje American Optometric Association

Na zakończenie kilka rekomendacji AOA dla pacjentów cierpiących z powodu problemów wzrokowych związanych z wiekiem, które mogą stanowić pomoc, lub tymczasową pomoc, jeśli pacjent odpowiednio wcześnie zgłosi się do specjalisty:

 1. Kontroluj olśnienie: zakup półprzezroczyste klosze do lamp, zainstaluj rolety nieprzepuszczające światła, wykańczaj w domu ściany matowymi materiałami, ustaw telewizor w takim miejscu, w którym nie jest narażony na odbicia.
 2. Używaj kontrastujących kolorów: wybieraj dodatki takie jak dywaniki, kontakty, włączniki do światła, telefony w odróżniających kolorach.
 3. Wspomóż swoje oczy: wykorzystuj zegary, termometru, timery z dużymi znakami, lupy mogą również być używane przy czytaniu najmniejszych niewidocznych liter.
 4. Zmień ustawienia urządzeń mobilnych: zwiększ rozmiar czcionki na ekranie smartfonów, tabletów, dostosuj jasność ekranu do tła.
 5. Prowadź samochód ostrożnie: używaj odpowiednich okularów do jazdy w ciągu dnia oraz używaj soczewek okularowych z powłokami antyrefleksyjnymi do zminimalizowania efektu olśnienia, ogranicz prowadzenie po zmierzchu, o świcie i w nocy, jeśli widzenie w ciemnym oświetleniu jest gorsze.

Należy pamiętać, że najlepszą ochroną dla wzroku są regularne kontrole (co rok), które pomagają zapobiec lub monitorować problemy wzrokowe oraz w konsekwencji utrzymać jak najdłuższą prawidłową ostrość widzenia oraz zdrowy układ wzrokowy.

Źródło: www.aoa.org

Źródło grafiki:

① media.worldbulletin.net 

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl