Naciśnij Enter, żeby zobaczyć wyniki wyszukiwania

„Cyfrowa” astenopia

Objawy astenopijne to przejściowy dyskomfort towarzyszący dwóm lub większej liczbie godzin pracy przy sprzęcie wyposażonym w ekrany emitujące światło. Użytkowanie sprzętu elektronicznego szeroko oferowanego konsumentom może powodować uczucie napięcia i „piasku”. Można do niego zaliczyć telewizory, monitory LCD wchodzące w skład zestawów komputerowych, smartphone’y, czytniki e-booków wyposażone w ekrany LCD, tablety i przenośne konsole do gier. Do typowych objawów astenopijnych zalicza się: czerwone, suche lub podrażnione oczy, zamazane widzenie, uczcie napięcia w oczach, uczucie piasku. Często towarzyszą im bóle pleców, bóle szyi oraz ramion, bóle głowy.

„Cyfrowa astenopia” nie jest powodowana przez jedno wybrane zdarzenie lub zachowanie, ma raczej źródło w ciągłej lub przewlekłej ekspozycji układu wzrokowego na bodziec. Podrażnienie i uczucie dyskomfortu może być wynikiem wielu czynników – od wykonania urządzeń elektronicznych, przez  sposób w jaki ich używamy, do ich wykorzystywania w życiu codziennym. Stan astenopii może również się zaostrzyć w przypadku dorosłych noszących okulary korekcyjne. Szkła korekcyjne jednoogniskowe nie są przystosowane do odległości pośrednich, w których użytkuje się komputery oraz inny sprzęt elektroniczny.

Oszacowano, że około 2,35 miliarda komputerów, tabletów oraz telefonów komórkowych zostało sprzedanych na całym świecie w 2013 roku. Z roku na rok sprzedaż tego typu urządzeń będzie coraz większa. Z perspektywy użytkowników oznacza to większą ilość czasu spędzanego na wpatrywaniu się w ekrany. Wielu Amerykanów spędza od 6 do 9 godzin dziennie przy urządzeniach elektronicznych. Przypuszczam, że w Polsce wyniki te nie różnią się istotnie.

Rozwój technologii i elektroniki ma pozytywny wpływ na wiele sfer życia, jednakże nie jest wolny od skutków ubocznych – np. rodzi wiele problemów dla oczu. Około 70% dorosłych Amerykanów doświadcza astenopii jako wynik częstszego użytkowania tych urządzeń. Dorośli w wieku od 18 do 34 lat zgłaszają odczucie napięcia w oczach o 45% częściej jak ich starsi koledzy.

Nowe badania także pokazują, że nadmierna ekspozycja na Wysokoenergetyczne Światło Widzialne (HEV, ang. High-Energy Visible light) może powodować problemy z widzeniem takie jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Specjaliści odnotowują stały wzrost w liczbie pacjentów odczuwających dyskomfort z powodu przedłużonej pracy przed ekranami.

HEV

Co na to Polscy Naukowcy?

Warto również wspomnieć, że nie tylko w USA, ale także w Polsce podejmowane są badania w tym kierunku.  Na stronie Narodowego Centrum Nauki można przeczytać o bardzo ciekawym projekcie badawczym kierowanym przez prof. dr hab. Tadeusza Sarnę. Tytuł projektu brzmi: Dwoista rola światła niebieskiego – interdyscyplinarne badanie wpływu krótkiej fali światła widzialnego na rytmikę okołodobową i neuronalne aspekty funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego u ludzi oraz wpływu światła na degenerację i patologie siatkówki. 15 listopada 2013 r. projekt został nagrodzony w konkursie Symfonia.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie ncn.gov.pl

Odpowiedź  na szkodliwe działanie HEV?

Ciekawą odpowiedzią na zaistniały problem była reakcja firmy Hoya, która wprowadziła na rynek innowacyjną powłokę neutralizującą „światło niebieskie” (HEV), nazwanej BlueControl.

Polecam również ciekawą recenzję powłoki BlueControl napisaną przez jednego z pacjentów. Można ją przeczytać tutaj.

blue control 2013

Więcej informacji o BlueControlspectacleworld.co.za

 

Źródło: thevisioncouncil.org, [dostęp: 12.01.2014]

Źródła grafiki:
① skincancer.com,
② theeyepractice.com,
③ diopticsgossip.blogspot.com

Komentarze

foropter.pl

"Primum non nocere" w okulistyce i optometrii powinno być rozumiane jako motywacja do ciągłego pogłębiania wiedzy oraz maksymalizowania efektu synergii we współpracy pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się układem wzrokowym.

http://foropter.pl